Gıda Ambalajları

 • Bu sayfayı Paylaş
 • Facebook'da paylaş
 • Twiter'da paylaş
 • Whatsapp'da paylaş
 • Google Plus'da paylaş
 • E-posta gönder
 • Linkedin'de paylaş

Ürünler

Gıda Ambalajları

Gıdanın, müşteriye ulaşasıya ve tüketilesiye kadar olan zamanda ve raf ömrü sürecinde, herhangi bir hasara veya olumsuz bir duruma uğramaması için, ambalajının ve ambalajlanmasının kaliteli olması gerekir.

Sipariş Ver

En önemli ambalajlama kategorilerinden birisi gıda sektörüdür. Gıdanın, müşteriye ulaşasıya ve tüketilesiye kadar olan zamanda ve raf ömrü sürecinde, herhangi bir hasara veya olumsuz bir duruma uğramaması için, ambalajının ve ambalajlanmasının kaliteli olması gerekir.

Türk Gıda Kodeksi Ambalajlama Yönetmeliği’ne genel olarak şöyle bir göz gezdirdiğimiz de;

 • Gıda ile doğrudan temas edecek olan madde veya malzemelerin, insan sağlığına zarar vermeyecek nitelikte olması gerekmektedir.
 • Üretim, işleme, dağıtım aşamaları, tüketici ihtiyaçları göz önüne alınarak belirlenmelidir.
 • Gıdanın bileşiminde, istenmeyen değişimlere neden olacak ambalajlar kullanılmamalıdır.
 • Ürünlerin, etiketi,reklamı ya da tanıtımı, tüketiciyi yanıltıcı nitelikte olmamalıdır.
 • Ambalajlarda; gerekli durumlarda, güvenilirlik ve uygun kullanım açıklamaları belirtilmelidir.
 • Üreticinin, satıcının veya piyasaya arzdan sorumlu olan kimsenin, adının veya ticari ünvanının ve adresinin belirtilmesi gerekir.
 • Kontrolün kolaylaştırılması, kusurlu ürünlerin geri çağırılması, tüketicinin bilgilendirilmesi için, madde ve malzemelerin; üretim, işleme ve dağıtımın tüm aşamalarında izlenilebilirlik sağlanmalıdır.
 • Geri dönüştürülmüş plastikler, gıda ile temas eden, madde ve malzeme üretiminde kullanılamaz.

Gıda ambalajlamalarında dikkat edilmesi gereken noktaları görmüş olduk. Dikkat edilmeyen gıda ambalajlarında, yasal yaptırımlar uygulandığı gibi, önceliğimiz insan sağlığını tehlikeye atmamak adına kaliteli ambalajlama yapmak olmalıdır.

Günümüzde, sağlık ile ilgili birçok sorun yaşanmakta iken ve insanlar titizlikle alışveriş yapmakta iken, kaliteli ürününüzü kaliteli bir ambalajlama ile taçlandırarak, müşteri potansiyelinizi arttırarak, müşteri memnuniyeti kazanmış olursunuz. En güzel reklam, müşteri memnuniyetidir.

Gıda Ambalaj Çeşitleri

En çok kullanılan gıda ambalajlama kağıtları, kraft kağıdı, sülfit kağıdı, yağ geçirmez kağıt, bitkisel parşömen, ince kağıt, neme dayanıklı kağıtlar, kaplanmış kağıtlar, kağıt levhalar, şekil verilmiş kaplar ve benzeri çeşitlerdir.

Kraft Kağıdı: Mekanik dayanıklılığı iyi olan genel paketleme kağıdıdır. Un, şeker, sebze ve meyvelerde kullanılır.

Sülfit Kağıdı: Kraft kadar dayanıklılığı olmayan bir paketleme kağıdıdır. Bisküvi ambalajlarında , iç kağıt olarak kullanılır.

Yağ Geçirmez Kağıt: Ciddi mekanik işlemlerden geçen, sıkı bir yapıya sahiptir. Et, balık, süt ürünleri gibi paketlemelerde kullanılır.

Bitkisel Parşömen: Yağ geçirmez kağıttan daha iyi bir nem direncine sahiptir. Kimyasal yapının yok edilmesi için, yıkama, kurutma gibi işlemlerden geçerek hazırlanan bir kağıttır.

Neme Dayanıklı Kağıtlar: Hamuruna reçine katılarak elde edilen bu kağıtlar, ıslaklığa daha dayanıklıdır. Kaplanmış Kağıtlar: Mumla kaplanmış ya da plastikle kaplanmış kağıtlardır. Isıya dayanıklılık, su buharına dayanıklılık, uçucu maddeleri koruma gibi bir ambalajlama tekniğidir.

Şekil Verilmiş Kaplar: İçerisine konacak olan malzemelere uygun şekillendirilmiş kaplardır. Yumurta, cam şişe gibi malzemelerin birbirine çarpmasını, kırılmasını, devrilmesini engellemek amacıyla kullanılır.

Gıda ambalajı oldukça önemlidir. Her gıdanın yapısına ve dayanıklılığına uygun, farklı farklı ambalajı vardır. Gıda ambalaj çeşitlerini özetle açıklamış olsak da, farklı kategori ve özelliklerde ambalajlar mevcuttur.

Unutulmaması gereken bir nokta vardır ki: ‘’Ambalaj cebinizden çıkan ve geri dönüşü olmayan gider gibi görünse de, getirisi çok yüksek bir yatırımdır aslında. ‘’ Sattığınız ürünlerinizi ne kadar kaliteli üretseniz de, kaliteli bir ambalajda muhafaza etmezseniz, özelliğini kaybederek, bayatlama, kokma, görüntüsünde bozulma, lezzetini kaybetme gibi durumlar ortaya çıkacaktır. Bu durum hem müşteri kaybı yaşatacak, hem de ürettiğiniz kaliteli mallarla sizi zarara uğratacaktır. Emeğinizi çöpe atmak ister misiniz? Emeğinizi güzel muhafaza ederek, karşılığını almak istersiniz. Emeğiniz gözümüzün nurudur. Kaliteli malzemelerden, kaliteli çalışmalarla üretilmiş ambalajlarımızla, size en iyi hizmeti sunmaya hazırız. İzmir MK Ambalaj, ürettiğiniz veya satışını yapacağınız gıdalar için en uygun ve isteğinize uygun ambalajları üreterek, emeğinize ve kalitenize sahip çıkma gayretindedir.

Piyasa da çok önemli bir yere sahip olan gıda sektörü tüketicileri, ambalajlamaya da çok önem vermektedirler. Hatta ambalaja daha çok önem vermektedirler ki; tüketiciler, henüz içerisinde ki ürünü görmeden, ambalajına ve üzerindeki bilgilendirmelere bakarak alış veriş yapmaktadırlar.

Burada şunu söyleyebiliriz ki: ‘’ ambalajına önem verdiğiniz kadardır, içinde ki ürünün kalitesi.’’ Henüz içi görülmemiş bir ürün, ambalajıyla değerlendiriliyorsa, ürün kadar ambalajda önem arz etmektedir. Kaliteli ve sağlıklı ambalaj firmaları arayışındaysanız İzmir MK Ambalaj elinden gelen tüm imkanları kullanarak, size uygun olan ambalajınızı tasarlamaya her daim hazırdır.